Czym jest cashout w zakładach bukmacherskich? Jak korzystać z tej opcji u bukmachera?
25 stycznia 2021
Cashout to bardzo przydatna funkcja w dzisiejszych zakładach. Przyjmijmy, że drużyna, na którą postawiłeś przed meczem strzeliła szczęśliwie gola tuż przed przerwą i prowadzi jedną bramką. Z przebiegu meczu wywnioskowałeś jednak, że to przeciwnicy mają przewagę i nie jesteś już tak pewny swojego wcześniejszego typu. Przed Twoim zakładem jest jednak jeszcze cała druga połowa i nie zanosi się na to, aby Twoi wybrańcy dowieźli korzystny wynik do końca spotkania. Na całe szczęście bukmacher udostępnił opcję cashout, więc nerwy możesz odłożyć na bok.
Cashout – co to jest?
Cashout to opcja dla graczy zakładów bukmacherskich, pozwalająca na wcześniejsze zamknięcie kuponu i wypłatę części pieniędzy. Niekiedy mylona jest z cashbackiem, ale to tylko ze względu na podobne nazewnictwo. W cashoucie stawiając zakład pojedynczy na zwycięstwo danej drużyny, masz możliwość zamknięcia go w momencie, gdy wyraźnie ona prowadzi np. dwoma golami. Nieco inaczej jest, gdy na swoim kuponie zawrzesz kilka zdarzeń i są one rozgrywane w różne dni lub o innych porach. Przypuśćmy, że mając na nim pięć meczów, prawidłowo wytypowałeś już cztery i pozostał ostatni do rozegrania. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem bukmacher umożliwi Ci skorzystanie z cashoutu i wypłatę części wygranej. Jeśli się zdecydujesz, kupon zostanie zamknięty, a Ty otrzymasz umówioną kwotę na swoje konto. Jeżeli zaś nie skorzystasz, ostatni mecz będzie musiał zakończyć się zgodnie z Twoim przewidywaniem. W przeciwnym wypadku wszystkie pieniądze przepadną.
Jak działa cashout?
Ta funkcja daje nam możliwość wcześniejszego zamknięcia zakładu. Przy zakładach pojedynczych liczy się aktualny wynik i czas do zakończenia meczu. W przypadku zakładów kombinowanych bukmacherzy biorą pod uwagę liczbę spotkań na kuponie i to czy wszystkie wydarzenia, które dotychczas się odbyły, zostały trafione. Żeby wiedzieć czy cashout jest dostępny, trzeba śledzić stan swojego zakładu. Przydatne w tym mogą okazać się aplikacje bukmacherskie, które umożliwiają szybki dostęp do naszego konta. Cashout może wykluczyć możliwość porażki, ale trzeba pamiętać, że wtedy otrzymamy pomniejszoną kwotę wygranej.
Kiedy korzystać z cashoutu?
To, że bukmacher umożliwia skorzystanie z cashoutu, nie znaczy, że musimy go za każdym razem używać. Kiedy obstawiasz mecz dwóch drużyn, możliwych jest kilka rozstrzygnięć – wygrana gospodarzy, remis i zwycięstwo gości. W sytuacji opisanej we wstępie na pewno warto skorzystać z opcji cashoutu i oszczędzić sobie nerwów. W końcu po to ona jest. Jeśli jest opcja, że nasz typ nie wejdzie, a my mamy możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy, należy czym prędzej wykorzystać cashout. Otrzymamy co prawda mniejszą kwotę, ale mamy pewność, że nie stracimy całości. Wypada również podkreślić, że warto oglądać mecze na żywo, żeby ocenić czy opłaca się nam skorzystać z cashoutu. Dodatkowo opcja cashoutu dostępna jest zaraz po postawieniu zakładu. Mamy możliwość wycofania kuponu, jeśli przez pomyłkę postawiliśmy nie to, co byśmy chcieli. Wtedy również warto wycofać swój zakład za pomocą cashoutu. Będzie nas to kosztować cenę podatku od zakładów, ale chyba warto to zrobić za cenę korekty.
Zalety funkcji cashout
Nie ma wątpliwości, że cashout niesie ze sobą wiele dobrego. Przede wszystkim daje graczom większe pole manewru na rynku zakładów bukmacherskich. A co jeszcze pozytywnego można powiedzieć o cashoucie?
daje kontrolę nad zawartym zakładem;
może ograniczyć poziom ryzyka do zera;
gwarantuje wygraną nawet, gdy ostateczny wynik będzie niezgodny z naszymi przewidywaniami;
stanowi zabezpieczenie środków własnych;
pozwala uniknąć porażki i utraty postawionych pieniędzy;
Jeżeli dobrze wykorzystamy cashout, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Grając w zakładach stosunkowo często, nie da się cały czas wygrywać. Funkcja cashout stanowi zatem spore udogodnienie dla typerów.
Wady cashoutu
Tych również mamy kilka, więc nie jest to opcja, która niesie ze sobą wyłącznie pozytywy. Warto mieć na uwadze, że:
cashout nie zawsze jest dostępny;
wcześniejsza wypłata wiąże się z otrzymaniem mniejszej ilości pieniędzy;
gdy dokonamy cashoutu, a mecz i tak skończy się zgodnie z naszym przewidywaniem, nie otrzymamy pełnej kwoty wygranej;
Są to cechy, z którymi musimy się liczyć przy korzystaniu z cashaoutu. Trzeba więc śledzić dostępność funkcji cashout przy swoim zakładzie i realnie ocenić szanse powodzenia. Na koniec odpowiedzmy sobie na jedno ważne pytanie.
Czy warto korzystać z cashoutu?
Oczywiście ostateczna decyzja należy do gracza, ale na ogół zdecydowanie warto. Dobrze jest mieć taką opcję w zanadrzu, bo nigdy nie wiemy, kiedy zajdzie potrzeba wcześniejszej wypłaty. Cashout przydaje się, gdy chcesz oszczędzić sobie nerwów i jesteś zadowolony z możliwej do wypłacenia sumy. Jeśli jednak wolisz ryzyko i lubisz grać o pełną pulę, cashout nie będzie Ci potrzebny. Słowem zakończenia warto jednak podkreślić, że cashout bywa bardzo przydatny.